ניטור, מניעה וטיפול סביבתי

על מנת לבצע הדברה איכותית, יעילה ומקצועית על המדביר לבצע, להתייחס ולהסביר על ביצוע פעולות אלו ללקוח.
אלו הן פעולות מקדימות ומשלימות לפעולת ההדברה אשר בזכותן מתאפשרים מס' אלמנטים חשובים:
• שימוש מופחת בחומרי הדברה
• הדברה ממוקדת ומושכלת
• יעילות גבוהה
• סביבה נקייה ממזיקים לאורך זמן
בבתי עסק ועסקי המזון בפרט פעולות אלו הכרחיות וחשובות ועליהם להתבצע במהלך כל השנה.
ניטור – זיהוי המזיק והחרקים מולם מתבקשת ההדברה. לפני ביצוע ההדברה חשוב לוודא שאכן זיהינו את המזיק ואנו יודעים לפני מה אנו עומדים. ניטור מבוצע ע"י סימני זיהוי ומאפייני החרק, מלכודות שונות, תיבות האכלה, ואמצעים נוספים על מנת לגלות נגיעות מזיקים עוד בתחילתה לפני שהפכה לבעיה. בנוסף משמש לגילוי מקומות חדירה למבנה מסוים ו/או בדיקת הצלחת הדברה לאחר ביצועה.
מניעה – פעולות אשר יש לבצע על מנת למנוע גורמי משיכה, מזון, שתייה ומקומות קינון ומחסה למזיקים השונים. פעולות אלו חשובות מאוד בכדי שתישמר סביבה נקייה ממזיקים לאורך זמן. את פעולות המניעה השונות יש לבצע לפני ואחרי ההדברה לאורך כל השנה. המדביר אחראי להסביר ללקוח אילו פעולות יש לבצע על מנת למנוע מהמפגע או המזיקים לחזור ולהטרידו.
לדוגמא אלו יכולות להיות פעולות פשוטות וטריוויאליות כמו שמירה על ניקיון, אחסון מוצרי מזון באריזות אטומות למניעת מפגעי תיקנים ונמלים או פעולות שדורשות ידע מעמיק יותר כמו חשיבות שימוש בעץ וחול מטופלים כנגד טרמיטים בעת בנייה או שיפוץ.
טיפול סביבתי – לעיתים אנו נדרשים לבצע שינויים ועבודות בסביבתנו הקרובה על מנת למנוע הגעת מזיקים למשכננו. הטיפול הסביבתי, המשך של פעולות המניעה השונות, וביצועו עפ"י המלצות המדביר יכול להיות ההבדל בין אזור נקי ממזיקים לבין אזור הסובל מבעיות מזיקים רבות ולעיתים תכופות.
לדוגמא מכרסמים יכולים להגיע לביתנו דרך צינורות הביוב וגם דרך ענפי העצים חשוב לבצע איטום חדרי שירותים, פירים וצינורות ביוב ובנוסף גיזום ענפים הקרובים לחלונותינו על מנת למנוע את כניסת המכרסמים.

אצלנו תהיו בטוחים שנבצע הדברה הכוללת ניטור והמלצות על אמצעי מניעה וטיפול סביבתי נדרשים למניעת המפגע בעתיד!